Prečo sa oplatí nechať ježka na svojej záhrade

V oblasti kde mám záhradu, žije celkom veľa ježkov. Vždy som ich vnímal ako samozrejmosť. Okrem svojej, či susedovej záhrady, som ich bohužiaľ neraz videl aj na ceste, v nie úplne živom stave. Podobné to bolo aj na susedovom pozemku, ktorý má troch psov. Inak sú to zlatíčka, ale keď zbadajú vtáka, žabu, ježka, či dokonca hada, tak ani jedno z týchto zvierat nemá šancu prežiť. Raz som sa náhodou dostal k článku o tom, ako užitočný môže byť jež na záhrade. Tak som s a rozhodol, že ich na tú svoju skúsim nejako prilákať.

ježek
 
Na internete som našiel rôzne návody. Pomôcť by malo napríklad to, že im postavíte domček. Na takéto zásahy som sa ale nechystal, takže som vyskúšal jednoduchšie spôsoby a musím povedať, že zabrali.
 
„Domček“
 
 Na to, aby vám ježko aj s celou rodinkou ostal na záhrade, naozaj potrebuje dobrý úkryt. Svoje nory si prirodzene vytvárajú napríklad v kopách suchého lístia, alebo konárov. Takže ak niekde na konci svojho pozemku každú jeseň nahádžete suché lístie zo stromov, posekanú trávu, alebo orezané konáre, ježkom vytvoríte dokonalý úkryt. Aspoň v mojom prípade to naozaj zabralo. Všetok tento prírodný materiál som začal hádzať po kríky a nasledujúce leto som tam ježkov naozaj našiel.
 
Potrava
 
Žiadne zviera neodolá miestu, kde môže nájsť potravu. No a ak je to ešte v neobmedzenom množstve, tak sa ho nezbavíte, ani keby ste chceli. Ježko v skutočnosti nežerie jabĺčka, a hrušky, ako to poznáme u detských knižiek. Je to mäsožravec, takže ocení všetko z mäsa. K spomínaným hromadám lístia sem tam nasypem zvyšky z obeda a keď si spomeniem, tak v obchode kúpim jednu psiu konzervu, no s tá tam do rána nie je.

ježeček
 
Prečo sú užitoční
 
Ježkovia sú na vašej záhrade užitočný práve kvôli tomu, že sú mäsožravce. Medzi ich hlavnú potravu totiž patrí hmyz, dokonca aj malé hlodavce. Takže ak ich u seba udržíte, ochotne vám pomôžu so škodcami.

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy