Pravdepodobne každý alebo väčšina podnikateľov si pri založení spoločnosti musia byť vedomí istého reálneho faktu- niektorým podnikom sa začne dariť, dokonca začnú expandovať, niektoré ale ani pod niekoľkých rokoch neprinesú očakávané ovocie a viac, než prosperitu, prinášajú len otravné starosti a povinnosti, čím svojho majiteľa oberajú o čas a peniaze.
A žiaľ áno, stávajú sa aj tieto prípady, čo je zároveň dôvod, prečo sú na druhej strane dostupné služby a kroky ako likvidácia spoločnosti v prípade, ak sa jej majiteľ rozhodne, že zrušiť túto podnikateľskú činnosť by bolo prakticky výhodnejšie, ako v nej pokračovať ďalej. Pretože fakt, že sa založenej spoločnosti prestane venovať ešte neznamená, že táto prestane existovať.
- Kým firma existuje, prináša so sebou rôzne záväzky, ktorých sa ale našťastie dá zbaviť- napríklad už spomenutou likvidáciou.
Zvážiť môžeme viaceré alternatívy a riešenia. Povedzme, že ak sa okamžite nepustíte do likvidácie či iných procesov, tak asi budete postupovať nasledovne. Vlastne tak, že nijako postupovať nebudete a obmedzíte aktivity tejto spoločnosti. Ak by ste najradšej ukončili jej činnosť, tak logicky nebudete vytvárať žiadne ďalšie aktivity, ktoré by sa ďalej podpisovali pod históriu firmy. V takomto prípade je teda lepšie zvoliť útlm podnikateľských aktivít spojených s týmto objektom a medzitým si premyslieť kroky, čo ďalej, respektíve prichystať sa na proces likvidácie a nájsť k tomu nejakých odborníkov, čo vám s tým pomôžu.
- Aj napriek tomu, kým bude eseročka evidovaná ako existujúca, budú sa s ňou spájať povinnosti spojené s daňovým úradom. Pozastaviť jej aktivity preto nie je riešenie, ale len určité obmedzenie. Funkčným riešením je jej zlikvidovanie, vymazanie, predaj alebo zlúčenie.
K najrýchlejším riešeniam sa radí jej predaj, teda prepis jej podielu na nového majiteľa. Otázne ale je, do akej firmy je spoločnosť atraktívna pre možných záujemcov a či je vôbec predateľná. Ak je jej predaj nereálny, zvážiť treba ostatné spomenuté možnosti.