Bez prilby na hlave už ani krok!

Prilba je dôležitá súčasť športovej výbavy, či už hovoríme o hokeji alebo cyklistike. Prilbu využívame taktiež pri korčuľovaní, jazdectve, či lyžovaní. Skoro pri každej aktivite je potrebná. Máme vo zvyku každý jeden z nás jej funkčnosť podceňovať a často si ju dávame z hlavy dolu, v tom horšom prípade ju ani nemáme pri sebe. Treba si uvedomiť, že prilby nám v kritickej situácii dokážu zachrániť život. Aj pri jednoduchom páde úder do hlavy môže spôsobiť úmrtie. Preto my dospelí by sme mali ísť deťom príkladom a hlavne dodržiavať zákon a pravidlá. Deti do 18 rokov musia nosiť prilbu na bicykel zo zákona, dospelý si môžu vybrať. Ale ak sa chystáte na cykloturistiku napríklad do hôr mal by ju mať na hlave každý.

lyžování

Základné rady pre kúpu správnej prilby

  • Aby prilba plnila svoju funkciu, čiže chránila vašu hlavu, musí na hlave dobre sedieť. Výber správnej veľkosti spočíva v správnom odmeraní obvodu hlavy. Svoju hlavu merajte vždy v najširšom mieste – teda asi 2 cm nad obočím.
  • Pri kúpe helmy je dobré si zvážiť, či chcete zainvestovať do drahšej prilby alebo vám postačí „základná“ verzia kúpená napríklad v hypermarkete v športovom oddelení. Na internete nájdete isto odporúčania a recenzie, najlepšie bude asi zvoliť zlatú strednú cestu. Samozrejme je to na vás.
  • Na každý šport alebo činnosť je určená iná prilba, ale my sa bavíme hlavne o tej najbežnejšej a to je cyklistická. Bicykel používame všetci a hlavne pre deti je nesmierne dôležitá, lebo pri deťoch hrozí nebezpečenstvo úrazu skorej ako u dospelých, ale samozrejme nie je to pravidlo.

kolo

  • Každá cyklistická prilba musí na Slovensku spĺňať normu STN EN 1078, niekedy sa stretnete aj so zahraničnými certifikátmi – napríklad AS / NZS alebo CPSC. Dajte si pozor, bezpečnosť je dôležitá. Preto je najlepšie ju kupovať v špecializovaných predajniach a nechali si poradiť.
  • Kúpte si prilbu, ktorá splna bezpečnostnú normu. Na dlhé cesty volte helmy ľahšie (200-300g), do náročného, či horského terénu ťažšie (300-400g). Ťažšie prilby sú bezpečnejšie. Dobré je aj to aby mala dobré vetranie, ktoré oceníte hlavne pri „väčšej“ aktivite. V neposlednom rade vám musí prilba dokonale sedieť a mali by ste ju mať vždy správne posadenú. Čiže vodorovne, pásky utiahnuté na tyle aj pod bradou. Nemala by sa priveľmi hýbať, ale zase vás ani tlačiť. Pomôcť vám môže to, že pod remienok pod bradou by ste mali môcť zasunúť dva prsty.

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy